Przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej
Przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej
Informacja dla podróżnych sprawie przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2016 r., poz. 2142, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2017 r. sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 (Dz. U., poz. 686) szczegółowo regulują sprawy związane z przywozem lub wywozem ww. leków, na własne potrzeby lecznicze, w przypadku przekraczania granic RP.
Zgodnie z art. 68 ust. 5 ustawy - Prawo farmaceutyczne stanowi, iż nie wymaga zgody Prezesa Urzędu przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.
Jednakże, przepisu ust. 5 nie stosuje się do środków odurzających i substancji psychotropowych, których przywóz z zagranicy określają przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2016 r. poz. 224, 437 i 1948), oraz produktów leczniczych weterynaryjnych przeznaczonych dla zwierząt, z których lub od których pozyskuje się tkanki lub produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi. (art. 68 ust. 6 ustawy - Prawo farmaceutyczne)."
Wydawanie dokumentu umożliwiającego wewnątrzwspólnotową dostawę lub wewnątrzwspólnotowe nabycie środków odurzających lub substancji psychotropowych na własne potrzeby lecznicze
PODSTAWA PRAWNA:
-Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050 z późn. zm).
-Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1. (Dz. U. z 2021 r. poz. 399)
-instrukcja określona w decyzji Komitetu Wykonawczego z dnia 22 grudnia 1994 r. w sprawie zaświadczenia przewidzianego w art. 75 do celów przewożenia środków odurzających i substancji psychotropowych (Dz. Urz. WE L 239 z 22.09.2000, str. 463, z późn. zm.3) – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 19, t. 2, str. 416.
Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gdańsku wydaje poprzez wystawienie lub uwierzytelnienie dokument umożliwiający:
wewnątrzwspólnotową dostawę tj. przemieszczanie środków odurzających lub substancji psychotropowych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium państwa członkowskiego UE lub wewnątrzwspólnotowe nabycie tj. przemieszczanie środków odurzających lub substancji psychotropowych z terytorium państwa członkowskiego UE na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dokument wydawany jest na każdy lek oddzielnie, w okresie 15 dni przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej, na czas określony, nie dłuższy niż 30 dni, w dwóch egzemplarzach (jeden egzemplarz zachowuje tut. organ, jeden egzemplarz zachowuje wnioskodawca, w celu okazania organom celnym).
WYKAZ WYMAGANYCH DOKUMENTÓW:
-wniosek o wydanie dokumentu umożliwiającego wewnątrzwspólnotową dostawę lub wewnątrzwspólnotowe nabycie środków odurzających lub substancji psychotropowych na własne potrzeby lecznicze (wzór wniosku w dokumentach do pobrania) wraz z załączonymi do wniosku:
Dokumentem Realizacji Recepty (DRR) potwierdzonym przez farmaceutę (pieczątka i podpis farmaceuty wraz z datą złożenia podpisu oraz pieczątką apteki) oraz wydrukiem recepty elektronicznej, albo
oryginałem recepty papierowej oraz z jej kopią w celu poświadczenia przez organ, albo
wydrukiem recepty elektronicznej podpisanej przez lekarza wystawiającego receptę wraz z pieczątką i datą złożenia podpisu
- w przypadku uwierzytelnienia - dwa, wystawione przez lekarza, egzemplarze dokumentu umożliwiającego wewnątrzwspólnotową dostawę lub wewnątrzwspólnotowe nabycie środków odurzających lub substancji psychotropowych na własne potrzeby lecznicze, które zostały wypełnione przez ww. w części A, B, C (formularz w dokumentach do pobrania)